Naturalna tkanina korkowa – wegańska skóra

with Brak komentarzy

Coraz częściej spotykamy określenie wegańska skóra w odniesieniu do różnych materiałów wegańskich, czyli, takich które zastępują w różnych produktach nieetyczną skórę. Nazwa twa przyjmuję się w odróżnieniu do ekoskóry, która ma już długą historię i pewnie dlatego nie ma zbyt dobrych opinii. Zapewne dlatego, że w wielu przypadkach okazało się, że nie jest to materiał ekologiczny, na co próbuje naprowadzić nas nazwa.

naturalny tkanina korkowa - wegańska skóra - materiał skrojony na mini torebki

Naturalny korek

Jednym z ekologicznych materiałów jaki jest wykorzystywany do produkcji tkanin – choć to jego niszowe zastosowanie, jest naturalny korek. Korek pozyskuje się z kory dębu korkowego. Jest to bardzo specyficzne drzewo, które szybko regeneruję martwą warstwę kory, jeśli pozyskuje się ją w odpowiedzialny sposób, czyli co minimum 10 lat. Taką gwarancję daje nam certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).

duży zestaw na biurko do pracy z domu. Jest to drewniany piórnik, drewniane pudełko A4, pojemnik na długopisy oraz korkowa podkładka. Wszystkie przedmioty wykończone są ozdobną warstwą naturalnego korka.

Co powstaje z korka?

Uprawa korka wiąże się przede wszystkim z produkcją korków do win i szampana. Jednak właściwości korka sprawiły, że wykorzystuje się go przy wykańczaniu domów – jako podkłady podłogowe, panele ścienne, uszczelki, płyty. Mniej popularnym zastosowaniem jest tkanina korkowa, czyli wspomniana korkowa wegańska skóra.

Naturalna tkanina korkowa - wegańska skóra - Torby i akcesoria, naturalnie. Len, papier, upcycling.

Tkanina korkowa – jak powstaje do czego może służyć?

Tkanina korkowa to cienkie płaty naturalnego korka naniesione na powierzchnię nośną. Ta powierzchnia to różne tkaniny, od naturalnej bawełny do jej mieszanek z materiałami sztucznymi i czystego poliestru. To jest ten moment w produkcji, w którym okazuje się, czy dalej materiał będzie bardziej, czy mniej ekologiczny. Z jednej strony mamy zatem naturalne pochodzenie warstwy korka, z drugiej materiał nośny, który wpływa na dalsze życie produktu. Tylko tkaniny z naturalnym podkładem pozostaną produktem naturalnym, za to te na poliestrze będą bardziej trwałe. Na podkładzie poliestrowym powstają też grubsze, przy czym ciągle bardzo elastyczne tkaniny.

Z korka i wyrobów z tkanin korkowych słynie w Europie Portugalia. Stamtąd można przywieźć sobie pamiątkę w postaci korkowej portmonetki, kosmetyczki, czy torby. O ile przy produkcji takiej torby nie wykorzystano np. skórzanych uchwytów, to jest to oczywiście torba wegańska.

Jak się zachowuje korkowa wegańska skóra?

Zdecydowałam się przetestować ten materiał, bo już z opisu wywnioskowałam, że może to być jedna z trwalszych opcji dla wegańskiej torebki. Taka prawdziwa wegańska skóra, w dodatku z naturalnym pochodzeniem. Kupiłam kupony o różnych wzorach, niestety opis nie uwzględniał dokładnego składu, czyli co znajdę w warstwie spodniej. Okazało się, że przyjechały do mnie tkaniny zarówno na bawełnie jak i poliestrze.

Wszystkie wersje tkaniny są bardzo dobrej jakości – są zadziwiająco elastyczne i trwałe. W dodatku powierzchnia korka jest bardzo miła w dotyku, lekko aksamitna. Mam zastrzeżenia tylko to jednej z próbek, na której kora lekko się kruszy…przy czym jest to moim zdaniem najpiękniejszy wzór! Z tego kawałka zrobiłam dużą torbę, która w tej sytuacji zostanie ze mną na dłużej. Żadna inna próbka nie miała już takiej wady, nawet przy bardzo trwałych zgięciach przy szyciu.

Ponieważ korek naturalnie jest nieprzepuszczalny i elastyczny powierzchnie wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Ma również właściwości antystatyczne, zatem nie kurzy się i nie utrzymuje innych drobin, jak np. sierści zwierząt (bardzo dobra wiadomość dla właścicieli kotów 😉 ).

Kolekcja z korka naturalnego na biurko

Jednym z bardzo fajnych zastosowań korka są panele korkowe. Spotkałam się z nimi interesując wykończeniem ścian w mieszkaniu. Tak powstała w pracowni pierwsza kolekcja z korka – akcesoria na biurko: podkładki korkowe, piórniki drewniane z korkiem, pojemnik z korkiem na długopisy, czy ołówki, oraz duże pudełka, które przechowają nawet więcej – tablet, notes, notatki A4. 

Z korkowej wegańskiej skóry powstają mini torebki i torby. Zapraszam do newslettera, tam najpierw wysyłam informację o nowościach.


Remediumbag jest marką wegańską, choć w szczególności interesują mnie rozwiązania przyjazne naturze – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.  


Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!