Tkaniny alternatywne

with Jeden komentarz

Materiały naturalne, jak len, czy bawełna pod względem końca życia produktu są świetne, ale nie nadają się do wszystkich zastosowań. Są wytrzymałe, ale nieodporne na wilgoć. Do tego potrzebna byłaby impregnacja, która również ma wpływ na wygląd materiału i środowisko. Tkaniny alternatywne powstają właśnie po to, aby tę lukę zapełniać. Do tego są w kaletnictwie materiałami mającymi zastąpić nieetyczną skórę.

Idealna torebka wegańska to torebka z materiału, czy tkaniny, najlepiej pochodzenia naturalnego, lub takiej wyprodukowanej bez obciążeń dla środowiska. Najlepiej do tego taka, aby zużyta rozłożyła się na kompoście… To ideał, a rzeczywistość?

W obecnych czasach w zasadzie logicznie byłoby spodziewać się, że człowiek sam potrafi wytworzyć materiały o niedużym wpływie na środowisko i doskonałych właściwościach. Do tradycyjnych materiałów jesteśmy przywiązani, ale ich produkcja jest jednak bardzo obciążająca dla środowiska i ludzi. Produkcja konwencjonalnej bawełny to niskie koszty pracy w krajach globalnego południa, ogromne zużycie wody i pestycydów do uprawy samej rośliny. Branża mody wykazuje pewne wysiłki aby tę sytuację zmienić i wprowadza bawełnę organiczną z certyfikatami, ale ciągle są to działania niewystarczające.

Tkaniny alternatywne wydają się nie tylko wolne od tych problemów i do tego przyczyniają się do ich rozwiązywania. Przykładowo, skóra produkowana z kaktusa – idea polega m.in. na tym aby dać pracę ludności w Meksyku. Przy produkcji skóry z ananasa wykorzystuje się odpady z plantacji tej rośliny. Z kolei do produkcji skóry z jabłek wykorzystuje się odpady po produkcji soku jabłkowego i cydru. Mamy również polski startup w tej dziedzinie!

Są też ciekawostki typu skóra z grzybów, czy inne wytworzone dzięki fermentacji różnych odpadów (poszukajcie “coffe leather” na Instagramie).

Tkaniny alternatywne na rynku polskim

Różne tkaniny alternatywne coraz częściej pojawiają się na rynku globalnym, czy raczej na zachodzie, ale niestety są słabo dostępne w Polsce. Powody są różne: cena (wysokie koszty produkcji, koszty uczciwie uwzględnionych płac dla pracowników), kraj produkcji (koszty transportu), procesy technologiczne stosowane na małą skalę – wczesna faza projektu, w końcu mały rynek zbytu w naszym kraju, co mam nadzieję ulegnie zmianie.

W miarę bezproblemowo udało mi się dotrzeć do dwóch materiałów. Myślę tu o papierze syntetycznym Tyvek i specjalnym papierze do szycia i prania (ang. washable craft paper, polska dystrybucja Washpapa). Tyvek jest stosunkowo łatwo dostępny, ponieważ stosuje się go w poligrafii i budowlance. Producent  jest  europejski, a zatem jest to dobry wybór jeśli chodzi o ślad węglowy (transport z dalekich stron oczywiście wpływa na jego wydłużenie). W przypadku drugiego materiału, producenta znajdziemy już w Niemczech i jak wspominałam mamy przedstawicieli na Polskę oraz kilku pośredników.

Na rynku jest też dostępna tkanina korkowa, tzw. korkowa skóra. Jest to tradycyjny materiał pokryty warstwą naturalnego korka. Korek w swojej naturze, jest materiałem ekologicznym, pozyskiwanym z obumarłej kory dębu korkowego. Znana jest z niego w szczególności Portugalia.

Dodatkowo należy tu jeszcze wspomnieć tkaniny alternatywne pochodzące z recyklingu innych tkanin: bawełniane, poliestrowe, lub ich mieszanki.

Washpapa – papier do szycia, który można prać!

portfel wegański z czarnej washpapy na korkowym tle
portfel z papieru do szycia

Jest to tkanina z celulozy z dodatkiem lateksu syntetycznego. Dobra alternatywa dla skóry, choć oczywiście mniej trwała (za to na plus – dużo od niej lżejsza). Producenci otrzymali certyfikat ‘vegan approved’. Dość wymagający w obróbce, ale zadziwiająco wytrzymały. Można prać! drukować, rysować 🙂 Dostępny u nas, odpada zatem problem importu małych ilości. Tutaj znajdziecie instrukcję obługi torby z washpapy.

Tyvek

tkaniny alternatywne - torba z tyveku
torba origami z tyveku

To bardzo obiecujący materiał, ale nie bez wad. Najważniejsze: jest bardzo wytrzymały i lekki. Największa wada – to tak naprawdę 100% poliethyl – w pełni nadaje się do recyklingu, ale recycling nie wszędzie będzie u nas działał (nie jest rozpowszechnionym materiałem). Ratuje go wielozadaniowość, długi czas użytkowania, możliwość prania, drukowania, łatwość szycia, sklejania.. Daję mu szansę, odkąd odkryłam, że niektóre numery startowe w zawodach sportowych są właśnie na nim drukowane (dobra alternatywna do tych “plastikowych”). Zaczęłam używać go do upcyclingowego projektu toreb z numerów startowych Bibnumberbag, ponieważ lepiej jeśli torba wykonana jest z jednolitego materiału (lub łatwo da się podzielić).

Tkanina korkowa (ang. cork leather)

Tkaniny alternatywne - Torby i akcesoria, naturalnie. Len, papier, upcycling.
tkanina korkowa

Wśród tych dostępnych na naszym rynku jest to tkanina (moim zdaniem) najbardziej wytrzymała. Wyglądem i właściwościami jest również najbardziej zbliżona do skóry – wierzchnia warstwa jest w pełni odporna na wilgoć, bo takie są właściwości korka. Problemem jest to, że jest to materiał złożony, bo korek musi mieć warstwę nośną, inaczej by się pokruszył. O ile podkładem jest tkanina naturalna, to ciągle jest to tkanina potencjalnie ekologiczna. Zazwyczaj są to jednak mieszanki z poliestrem. Trzeba zatem zastanowić się nad dalszym życiem produktu i znaleźć mu nowe zastosowanie.

Co jeszcze?

Zastanawiam się też ciągle nad nowymi sztucznymi materiałami z recyklingu, które dzięki swojej wytrzymałości mogą być dobrym wyborem do produkcji toreb. Może to być odpowiedzialny wybór, o ile znajdziemy sposób na długie życie produktu, a także “życie po życiu” czyli nowe zastosowanie.

Kluczem może tu być po pierwsze odpowiedni projekt, nie wplatanie w konstrukcję innych materiałów (np. podszewki). Prosta konstrukcja umożliwia zmianę funkcji produktu, np. z torby może powstać worek do przechowywania. Ważna jest też komunikacja z klientem i uświadamianie, że o gotowy wyrób trzeba zadbać, naprawić, wymienić, odsprzedać, jeśli nam się znudzi.


Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.  


Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!


Sklep tymczasowo zamknięty. Zapraszam wkrótce!
This is default text for notification bar