Len | Remediumbag | Naturalnie, Len, Papier, Upcycling

Len

with 2 komentarze

Len, naturalny wybór

Moim pierwszym, naturalnym wyborem do stworzenia torby według własnego pomysłu był len. Właściwie to nie ma on, według mnie wad, poza tą, że coraz rzadziej jest produkcji polskiej... a to przecież nasz klimat! Zła passa lnu spowodowana była oczywiście wejściem na szeroki rynek bawełny, która mniej się gniecie i zaczęła być tańsza w produkcji. Popularne do tej pory są też mieszanki lnu i bawełny.

remedium na masową produkcję bawełny

Bawełna jednak ma wiele wad z punktu widzenia ekologii i etycznego podejścia do mody. Masowa produkcja doprowadziła do dewastacji środowiska. Do produkcji bawełny zużywa się więcej wody niż do produkcji lnu, poza tym pestycydy szkodliwe dla ludzi. Jeszcze lepsze od lnu są w tej kategorii konopie, ale to już w ogóle niszowy, trudny do zdobycia materiał. Dodatkowo, my tę bawełnę z daleka sprowadzamy. Nie znaczy to, że nie używam, czy nie noszę bawełny. Staram się wybierać tą z ekologicznymi certyfikatami. Super, jeśli jest to jeszcze produkt lokalny. Jednak w produkcji toreb nie będę stosować bawełny, jedynie wtórnie, z materiałów z odzysku. Mamy tak duży wybór materiałów, że dokładanie do tego bawełny naprawdę nie jest potrzebne.

skąd ten len?

Staram się wybierać tkaniny lniane od lokalnych producentów. Nie posiadają oni żadnych ekologicznych certyfikatów - po prostu jest to droga sprawa i wymaga pewnych działań, a potrzeba jest ciągle niszowa. Spotkałam się ze certyfikacją, ale u producentów francuskich, czy angielskich - te materiały trzeba dodatkowo sprowadzić, zatem lokalność wydaje mi się tutaj większym atutem.
O tym jak wybieram materiały i jakie wartości kierują moimi wyborami przeczytasz w osobnych wpisach.
Pamiętacie odcinek Krecika jak chciał mieć spodnie z kieszeniami? Polecam lekturę!
naturalne materiały len polskiej produkcji