Len

with 2 komentarze

Len, naturalny wybór

Moim pierwszym, naturalnym wyborem do stworzenia torby według własnego pomysłu był len. Właściwie to nie ma on, według mnie wad, poza tą, że coraz rzadziej jest produkcji polskiej... a to przecież roślina z naszego klimatu. Zła passa lnu spowodowana była najprawdopodobniej wejściem na szeroki rynek bawełny, która mniej się gniecie i zaczęła być tańsza w produkcji. Popularne do tej pory są też mieszanki lnu i bawełny.

Len, remedium na masową produkcję bawełny

Bawełna ma wiele wad z punktu widzenia ekologii i etycznego podejścia do mody. Masowa produkcja doprowadziła do dewastacji środowiska. Do produkcji bawełny zużywa się więcej wody niż do produkcji lnu, przy tym używa się pestycydów szkodliwych dla ludzi. Innym problemem jest też koszt pracy i przestrzeganie praw pracowniczych w krajach Globalnego Południa. Dodatkowo, bawełnę, jako gotową tkaninę, czy jako przędzę, sprowadzamy z daleka, a co za tym idzie wydłużamy ślad węglowy produktu końcowego.
Nie znaczy to, że nie używam, czy nie noszę bawełny, bo jednak ubrania z bawełny nosi się bardzo komfortowo, a ta dobrej jakości jest trwała. Staram się wybierać tę z ekologicznymi certyfikatami. Super, jeśli końcowy produkt to produkt lokalny. Jednak w produkcji toreb nie będę stosować nowej bawełny. Będę wykorzystywać bawełnę jedynie wtórnie, z materiałów z odzysku.
Mamy tak duży wybór materiałów, że dokładanie do tego bawełny naprawdę nie jest potrzebne. O materiałach alternatywnych napisał szerzej w innych artykule, zapraszam tutaj. Jeszcze lepszym materiałem od lnu są w tej kategorii konopie, ale to już w ogóle niszowy, trudny do zdobycia materiał.

Skąd ten len?

Staram się wybierać tkaniny lniane od lokalnych producentów i dystrybutorów. Nie posiadają oni żadnych ekologicznych certyfikatów - po prostu jest to droga sprawa i wymaga pewnych działań, a potrzeba jest ciągle niszowa. Spotkałam się ze certyfikacją, ale u producentów francuskich, czy angielskich - te materiały trzeba dodatkowo sprowadzić, zatem lokalność wydaje mi się tutaj większym atutem.
O tym jak wybieram materiały i jakie wartości kierują moimi wyborami przeczytasz w osobnych wpisach.
Pamiętacie odcinek bajki o Kreciku, gdy chciał mieć spodnie z kieszeniami? Polecam lekturę, lub film!

Kolekcja lniana w Remediumbag to torby na ramię, typu "shopper bag" - naturalna alternatywna do toreb z konwencjonalnej bawełny, piękne chusty lniane w różnych kolorach i wzorach, oraz torby z brezentu lnianego (tylko w niektórych kolekcjach). Wszystkie te produkty można obejrzeć pod oznaczeniem "len".
Torba z czarnego lnu na jasnym lnianym pasku. Duża torba na ramię. Len jest naturalnym i etycznym materiałem - alternatywą do konwencjonalnej bawełny czy skóry.
czarny len w kolekcji - torba lniana typu shopper bag i chusta lniana w kompozycji na grafitowym tle

Remediumbag jest marką wegańską - wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów - Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.

Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!

sklepy wolne od futer
Sklep tymczasowo zamknięty. Zapraszam wkrótce!
This is default text for notification bar