Washable Kraft Paper - Papier Do Szycia | Remediumbag

washable kraft paper – papier do szycia

with 2 komentarze
Pisałam już o lnie - tkaninie, która jest moim podstawowym materiałem, od początku planowania kolekcji origami. Z czasem jednak natknęłam się w internetach na pewną cudowną materię.... specjalny papier do szycia, (można szyć, prać, użytkować, ponieważ jest zaskakująco wytrzymały). Znajdziecie go pod hasłami washable craft paper (lub washable kraft paper). Do tego jest bardzo lekki, co sprawia, że nie dodajemy swoim plecom i ramionom zbędnego ciężaru. Wszystko wyglądało cudownie... ale... zawsze jest jakieś ale... otóż papier ten na tyle wygląda jak papier, że trudno przekonać kogokolwiek, że torba z takiego materiału będzie naprawdę użyteczna! Przetestowałam swój pierwszy model torby na wszelkie możliwe sposoby - nosiłam po mieście i na wakacjach. Pakowałam na plaże, chodziłam po lesie, w końcu - wyprałam już kilka razy w pralce! Tak, ten papier ma przyszłość!

czy jest to materiał ekologiczny?

Dociekliwi czytelnicy o zacięciu ekologicznym zapytają zapewne, czy jest to zatem materiał naturalny? ekologiczny? Do pewnego stopnia. Skład to głównie celuloza, wzmacniana jednak domieszką lateksu syntetycznego (inaczej byłby to faktycznie zwykły papier). Ten, który kupuję ma również certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 (określa bezpieczeństwo ze względu na używanie substancji chemicznych), FSC (odpowiedzialne pozyskiwania surowca z lasów), a przy jego produkcji nie wykorzystuje się składników pochodzenia zwierzęcego.
Produkowany jest w UE z poszanowaniem praw pracowniczych. Jak widzicie, ma dużo plusów, ale czy spełnia Wasze oczekiwania, to już kwestia otwarta. Moje spełnia, głównie dlatego, że wyobrażam sobie, że w taki produkt łatwo będzie tchnąć drugie życie - torbę można oczywiście naprawić (z czasem materiał mięknie i jest coraz bardziej wygnieciony) lub zrobić z niej ozdobny torbo-pojemnik na domowe “przydasie” (produktów do wystroju wnętrz z takiego papieru znajdziecie w internecie najwięcej - wystarczy poszukać pod hasłami washable craftpaper, washpapa (nazwa używana przez polskiego dystrybutora), washable paperbags... ups chyba kieruję do konkurencji ).

odpowiedzialny wybór alternatywny

Jest to jeden z moich wyborów alternatywnych. Jak już kiedyś pisałam, ze względu na to, że naturalne zasoby są (za) bardzo eksploatowane przy przemysłowej uprawie takich roślin jak bawełna, materiał z lokalnych rynków, z naturalnych składników (a nawet taki zupełnie nienaturalny, ale mocny i odpowiedzialnie wyprodukowany), wydaje się dobrym sposobem na odpowiedzialną i etyczną produkcję takich przedmiotów jak torby i akcesoria.

jak użytkować ten papier?

Jak już wspominałam i co oczywiście widać, jest to przede wszystkim materiał, tak jak inne tekstylia. Jest wytrzymały nawet na duże obciążenia i jak każdy materiał może być uszkodzony przez mocne szarpnięcia - w ten sposób nie różni się od innych toreb. Jeśli chodzi o wodę, to papier stopniowo nasiąka i mięknie, ale paradoksalnie, sprawia to że jest jest wtedy bardziej odporny na przedarcie 🙂

Tutaj umieściłam dokładny przepis jak postępować, dla bardziej ostrożnych, a proste podsumowanie to:

  • można prać, nawet w pralce - zalecam pranie delikatnie, max. 40 stopni | delikatne wirowanie
  • można gnieść - normalne użytkowanie i gniecenie sprawia, że papier staje się bardziej miękki i strukturą przypomina skórę
  • można nosić normalne ciężary - wytrzymałość szwu porównałabym do takich materiałów jak len i bawełna o splocie płóciennym.
papier do szycia i prania - whashable craft paper - kolekcja o barwach naturalnych
papier do szycia i prania - whashable craft paper - kolekcja o barwach naturalnych
papier do szycia i prania - whashable craft paper - kolekcja o barwach naturalnych