Moda zrównoważona w mojej pracowni

with 2 komentarze

Moda zrównoważona i społeczna odpowiedzialność

– to dwa terminy, które coraz częściej pojawiają się w dyskusji o modzie i jej przyszłości. Z definicji to odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo – za jego dobrobyt i zdrowie. Mając na myśli środowisko, w którym żyjemy dokonujemy świadomych wyborów ekologicznych, zazwyczaj myśląc o materiale i opakowaniu. Działania odpowiedzialne z założenia powinny być również zgodne z prawem, powiedziałabym, że to etyka unormowana do przestrzeni biznesu. Myślimy również o ludziach wokół nas, nie tylko o ich potrzebach, ale współpracy i relacjach na uczciwych zasadach.

Wszystkie te aspekty mają bardzo silny punkt styczności z filozofią weganizmu. Weganizm to nie tylko dieta z myślą o dobrostanie zwierząt, ale też wybór produktów, które powstają bez wyzysku zwierząt. Nie używamy skóry, futer, pierza, wełny, ale i kosmetyków testowanych na zwierzętach.
Tworzyłam markę z myślą o połączeniu wszystkich tych założeń. Pewne rozwiązania przyszły z czasem, a niektóre od początku były wpisane w moją firmę.

Z czasem wyodrębniłam 6 podstawowych pól działania, które umożliwiają planowanie i kontrolę procesów zachodzących w trakcie tworzenia marki odpowiedzialnej i działań temu towarzyszących.

1

wybór materiałów

Proces wybierania produktów ewoluował w czasie, a ograniczenia staram się przekuwać w atuty. Jakie ograniczenia? Na rynku dostępne są głownie konwencjonalna bawełna i materiały syntetyczne. Niektóre naprawdę piękne.. i tanie. Jak zatem pozostać konkurencyjnym do tego nieograniczonego wyboru? Mniejsze pole wyboru powoduje, że staranniej zaczynamy przeglądać rynek i otoczenie w poszukiwaniu przydatnych materiałów i półproduktów.

Często zdarza się tak, że projekt faktycznie zaczyna się od materiału, ponieważ odkrywam tkaniny, które spełniają założenia, a dopiero potem zastanawiam się co z takiej zdobyczy mogę zrobić.. tak było np z brezentem wojskowym ZSRR, który znalazłam na akcji – materiał odnaleziony i do tego oryginalny, wiedziałam że muszę go kupić! Potem dopiero zaczęłam pracę koncepcyjną co z niego powstanie.

Wszystkie używane w pracowni materiały są wegańskie (nie używam produktów pochodzenie zwierzęcego), ale również staram się trzymać standardów szeroko pojętej mody zrównoważonej. Kierując się tymi zasadami wypracowałam następujące kryteria zakupów materiałów:

Materiały naturalne

wyszukuję materiały naturalne produkowanye w Europie, co np. oznaczam że nie używam nowej bawełny. Bawełna w mojej pracowni to przede wszystkim tkaniny vintage (z historią) lub odnalezione końcówki starych serii w hurtowniach, czy serwisach aukcyjnych. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o tkaniny nowe, to len lub konopie, czy inne naturalne włókna naszej strefy klimatycznej (o te ostatnie jednak bardzo trudno). O Tkaninach naturalnych przeczytacie tutaj.

Materiały alternatywne

stawiam również na nowoczesne materiały alternatywne do tradycyjnej w kaletnictwie skóry i tzw. ekoskóry. W ten sposób trafiłam na papier z celulozą produkcji niemieckiej (polska dystrybucja, tzw. Washpapa), tyvek (sztuczny papier), tkaniny z recyklingu (tkaniny i włókniny). Materiały te nie są ekologiczne tak jak naturalne (włókna naturalne są biodegradowalne), ale za to produkowane są lokalnie i w sposób odpowiedzialny ( z poszanowaniem praw pracowniczych i środowiska naturalnego np. przez mniejsze wykorzystanie wody). Odpowiedzialne wykorzystanie i użytkowanie tego typu tkanin wpisuje się w nowoczesny ekologiczny tryb życia i założenia mody zrównoważonej.

Materiały odnalezione

W hurtowniach i w serwisach aukcyjnych wyszukuję tkanin z historią (od osób prywatnych) lub końcówek starych serii (np. z czasów PRL). Tych tkanin jest bardzo dużo i powinniśmy je wykorzystywać, a nie stwarzać zapotrzebowanie na ciągle nowe produkcje.


2

projektowanie

Oprócz wyglądu produktu końcowego ważne jest to, w jaki sposób wykorzystana zostaje tkanina, bez niepotrzebnych ścinków i skrawków. Na tym etapie skupiam się na pełnym wykorzystaniu tkaniny, projektując np. kolekcję produktów o różnej wielkości.

Ważne też jest dla mnie, aby produkt nie był produktem złożonym, dlatego projektuję bez łączenia materiałów o zupełnie różnym składzie – to utrudnia późniejszy recykling. Prosty minimalistyczny krój sprzyja również późniejszym naprawom lub nawet  wykorzystaniu ponownym kawałka tkaniny. 

Proste, geometryczne kroje sprzyjają dobremu wykorzystaniu tkaniny i nie generują odpadów. Z ewentualnych resztek powstają takie elementy jak przywieszki, czy bransoletki. Nie używam też zazwyczaj podszewek, aby nie tworzyć produktu złożonego, trudnego w naprawie czy recyklingu. Jeśli potrzebna jest podszewka, wtedy tworzę kieszonki-wsuwki, które można całkowicie wyjąć z torebki.

Ideałem są dla mnie przedmioty, ubrania i dodatki wielofunkcyjne np. japońskie chusty furoshiki (dlatego też w pracowni powstają chusty lniane!). W myśl tej idei powstała już tzw. moda modułowa (należy szukać pod hasłem “modular and convertible clothing” lub ” modular wardrobe “)

3

produkcja

 Moda zrównoważona w mojej pracowni - Torby i akcesoria, naturalnie. Len, papier, upcycling.

Mała linia produkcyjna sprzyja zadbaniu o najmniejsze kawałki surowca – segreguje wszystkie elementy, aby ułatwić i umożliwić sobie dalszą pracę nad tymi “niepotrzebnymi” elementami. Zbieram nawet ścinki nitek, które są fajnym wypełniaczem małych elementów np. breloczków. … na poduszkę nie udało mi się jeszcze uzbierać..

I znowu – prosty i dobrze przemyślany projekt, czy wykrój, to optymalizacja, również czasowa, produkcji, co wpływa bezpośrednio na korzystniejszą cenę produktu.

Ograniczam również ilość produkowanych rzeczy – nie chcę skalować produkcji w nieskończoność – chcę aby moja marka pozostała zrównoważona, a kolekcje unikalne, wprowadzam inne usługi, ale nie produkuję przedmiotów ponad możliwość utrzymania firmy. Kult ekonomii wzrostu doprowadził nas i środowisko do beznadziejnej sytuacji.

podstawowe dodatki do torebki

4

opakowanie i wysyłka

Opakowanie produktu, to również istotny element dla tożsamości marki. Używam tylko opakowań papierowych (również z recyklingu), taśm papierowych i naturalnych dodatków. Jeśli jest taka potrzeba, to ponownie używam papieru czy folii, które generujemy w każdym gospodarstwie domowym.

Pakowanie to nie ostatni etap odpowiedzialności za produkt, choć dla wielu firm tu właśnie się kończy…

5

odpowiedzialny marketing

nie sprzedaję niepotrzebnych przedmiotów – taka myśl towarzyszy mi kiedy chcę sprzedać swoje produkty – staram się podkreślać użyteczność danej rzeczy,  tak aby ułatwić wszystkim odpowiedzialny wybór. Nie masz kopertówki – ok – mam taką, a taką propozycję, ale jeśli nie potrzebujesz jej regularnie, to może od kogoś pożyczysz?

Jestem zdecydowanym “wyznawcą” nowej piramidy potrzeb… choć na pierwszy rzut oka może to kłócić się z prowadzeniem własnej firmy. Jednak mogę sama wyznaczać sobie kierunki, w których chce się rozwijać i wyznaczać również edukacyjne, a nie tylko produkcyjne cele.

Ostatnio dywersyfikuję działanie firmy i zajmuję się również usługami – projektuję małe strony www dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

moda zrównoważona - akcesoria przydatne w torbie
akcesoria to torby remediumbag

6

życie produktu

To bardzo szeroki temat, który obejmuje też pozostałe pola działania. Wdrażam obecnie procesy wsparcia dla klientki/klienta w dalszym użytkowaniu produktów. Mam już za sobą kilka napraw toreb, które „uległy” wypadkowi. Doradzam również w sprawie użytkowania (większość toreb można wyprać, lub wyczyścić) lub napraw i przeróbek na inny przedmiot użytkowy (np. z torby można zrobić organizer domowy na stół, czy biurko). Chciałabym stworzyć całą bibliotekę pomysłów “upcyclingowych” dla produktów, które wychodzą z mojej pracowni.

czarna minimalistyczna torba z papieru do szycia

Moda zrównoważona, to nie jest kręta droga – jeśli mamy w głowie pewne założenia i są one zgodne z własną filozofią życia, to nie ma tu miejsca na ustępstwa, a ograniczenia prowadzą nas do całkiem nowych rozwiązań i stają się atutami marki.


Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.  

Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!


Sklep tymczasowo zamknięty. Zapraszam wkrótce!
This is default text for notification bar