Papier do szycia -instrukcja obsługi

with Jeden komentarz

Washpapa, czyli specjalny papier – papier do szycia, który można prać i prasować, staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Wiem jednak z bezpośrednich spotkań na targach, że ciągle pozostaje sporą nowością. Klienci często podchodzą do sprawy z niedowierzaniem i rezerwą… w szczególności, gdy dowiadują się, że torbę z tego materiału można normalnie wyprać w pralce! Pokażę tutaj jak wyprać taką torebkę, czy inną rzecz z washpapy.

Pranie na niektórych, moich prywatnych egzemplarzach zrobiłam już wiele razy 🙂 Chciałam przekonać Was, że naprawdę nie ma się czego bać – torebka się nie rozpadnie, za to będzie czysta i będzie nabierać charakteru. Papier do szycia charakteryzuje się tym, że z czasem użytkowania, a w szczególności prania, kiedy to gniecie się na mokro, nabiera coraz wyraźniejszej faktury. Jest to trochę powierzchnia mocno pogniecionego papieru, a trochę jak faktura skóry.

Co to jest papier do szycia?

Papier do szycia, czyli washpapa, lub washable craft paper, jest to specjalny materiał, który powstaje z celulozy z domieszką lateksu syntetycznego. Jest trwały i nie rozpuszcza się w wodzie – można go z powodzeniem prać , a nawet prasować! Jest to bardzo ciekawa alternatywa do skóry w wyrobach takich jak torebki, portfele, czy inne akcesoria – dlatego daje mu szansę w mojej pracowni. Washpapa produkowana jest w Niemczech w dużej firmie, która dba o swój zrównoważony rozwój.


Pranie washpapy w zasadzie nie różni się do zwykłego prania, ale mam kilka wskazówek:

  • wybieramy pranie delikatne w 30 stopniach
  • wybieramy delikatny detergent, nie dodajemy zmiękczacza (oczywiście można eksperymentować…)
  • duże gabaryty wcześniej moczymy (np. pod bieżącą wodą), tak aby łatwiej włożyć je do bębna pralki i niczego nie uszkodzić
  • kolorową washpapę najlepiej prać osobno, bo może wypłukiwać się barwnik
  • jeśli jest taka możliwość, to oddzielamy elementy metalowe (ale jeśli są to kółka wszyty na stałe, to też nie powinno im się nic stać)
  • małe torebki i akcesoria wrzucamy po prostu do bębna pralki
  • włączamy pranie
  • w czasie prania tkanina papierowa robi się zupełnie miękka
  • wyjmujemy pranie i rozwieszamy do suszenia – zalecam ułożenie torby w docelowej formie. Można w ten sposób wywołać odpowiednie zagniecenia np. używając spinaczy do bielizny
  • czekamy, aż wszystko wyschnie i cieszymy się torbą jak nową (czy też innym przedmiotem z papieru)
  • Do nadania torebce, czy saszetce odpowiedniej formy albo zakładek, możemy użyć żelazka: prasujemy przez cienką bawełnianą chusteczkę, czy ściereczkę. Prasowanie bezpośrednie delikatnie nabłyszcza materiał.
  • kilkukrotne pranie postarza materiał – powstają drobne zagniecenia i z gładkiego materiału powstaje taki z delikatną fakturą gniecionego papieru, czy skóry.

Poniżej umieściłam kilka filmów, które pokazują cały proces – nie ma się czego obawiać!

Polecam eksperymentowanie z tym niby-papierem! Jak pisałam kiedyś, tkaniny takie są alternatywą do takich materiałów jak skóra, czy bawełna konwencjonalna – dwóch bardzo popularnych i nieekologicznych materiałów przy wyrobie torebek. Przy normalnym używaniu torebka z papieru do szycia może służyć kilka sezonów – moja najstarsza duża torebka (która występuje w praniu na filmach ma już ponad dwa lata i dalej mi służy).


Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.


Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!


Kolekcja torebek z papieru

Sklep tymczasowo zamknięty. Zapraszam wkrótce!
This is default text for notification bar