50 fasonów, które pewnie znasz, ale jak je nazwiesz? Prawie wszystkie rodzaje torebek damskich!
To nie-krótki przewodnik po nazwach i fasonach torebek damskich. Jest ich wiele – to wiadomo, ale okazuje się, że w języku polskim typowych nazw modeli torebek mamy mało. Używamy raczej opisów. Po angielsku nazw torebek jest całe bogactwo, dlatego w poniższym przeglądzie zebrałam wszystko razem. Spróbowałam dopasować w miarę możliwości nazwy angielskie i polskie. Takie zestawienie ułatwi nie tylko kobiece rozmowy i uporządkuje wiedzę, ale również ułatwi Ci dobre oznaczenie torebki w mediach społecznościowych.
W języku potocznym zazwyczaj zaczynamy od rozmiaru – mała, duża, “taka średnia”, potem sposób noszenia: na ramię, do ręki, “na ukos”, dodajemy czasem, czy torba ma jeden pasek, czy dwie “rączki”. No może jeszcze, czy z klapką czy bez …Wyjdzie z tego całkiem sporo możliwości i z reguły nam to wystarcza. Jednak problemy zaczynają się wtedy, kiedy wertujemy katalogi sklepów, lub próbujemy wpisać naszą torbę w jakąś konkretną kategorię. W języku polskim, nie mam zbyt dużo popularnych nazw dla modeli – przyjęłyśmy już z “angielska” szoperkę, jasne też jest dla nas jaki kształt ma listonoszka, worek, czy kopertówka.
Macie jeszcze jakieś pomysły? Mi już się nie nasuwają, dlatego sięgnęłam do różnych źródeł, w szczególności bogate są te anglojęzyczne. W języku angielskim nazw torebek jest całe mnóstwo, i jeśli jesteście miłośniczkami tej części damskiego wyposażenia, to zapraszam do mojego przeglądu.
Pierwszą wydzieliłam kategorię ze względu na STYL, gdzie liczy się zarówno wygląd torebki jak i jej zastosowanie, czy sposób noszenia:
1. Shopper / Szoperka najbardziej popularna u nas angielska nazwa torby! prostokątna, zazwyczaj z materiału miękkiego, częściej wyposażona w dwa wydłużone uchwyty (ale zdarza się, że tak nazwie ktoś torbę na pojedynczym dłuższym pasku). Zdarza się też oczywiście, że torba będzie bogato wyposażona w obydwa te rozwiązania – czyli posiadała dwie krótkie rączki i dłuższy pasek. Jest to torba obszerna i zazwyczaj bez zapięcia.
2. Tote / szoperka, torba zakupowa – jest to duża torba z dwoma rączkami, otwarta od góry, prostokątna (z reguły zorientowania w pionie) -taka typowa torba materiałowa na zakupy. Samo słowo “tote” po angielsku znaczy dźwigać, stąd, “torba zakupowa” będzie dobrym odpowiednikiem nazwy angielskiej.
3. Sack bag / bag / drawnstring bag / shoe bag / stuff sack – czyli u nas po prostu worek, ale ten w wersji na plecy ze sznurkami ściągającymi górę, które jednocześnie są ramiączkami. Worek w wersji bardziej do ręki lub na ramię ma już inna nazwę, mianowicie:
4. Bucket / torba worek – torba o kształcie przypominającym sztywniejszy worek. Z reguły średnia lub duża, raczej otwarta komora, dłuższy pasek, zawiązywana dookoła góra. Może być z okrągłym dnem, ale również spotykamy prostokątne, czy kwadratowe. Bezpośrednie tłumaczenie to wiadro 😉
5. Box / kuferek – to z reguły sztywna forma w kształcie kuferka. Taka torebka może być zapinana na zamek wzdłuż trzech krawędzi (tak jak sztywna pojemna kosmetyczka) lub zamykana klapką na jakiś inny rodzaj zapięcie.
6. Swagger / …. szkoda, że nie ma tutaj polskiej nazwy, bo to chyba jeden z popularniejszych modeli w Polsce! Rysunek powinien wszystko wyjaśnić – to średniej wielkości torebka z dwoma dłuższymi paskami (które można chwycić nie tylko do ręki, ale i nosić na ramię), ma zewnętrzne kieszenie często z dwóch stron, a środkowa komora może być zamykana na zamek. Wydaje mi się, że to bardzo popularny model biurowy, ale również torebka na wyjścia. Jako ciekawostka, słowo to w języku angielskim oznacza “dumnie kroczyć”, a jako przymiotnik oznacza “szykowna, elegancka”).
7. Briefcase / aktówka. Zarówno w wydaniu męskim jak i damskim. Dla niektórych to podstawowy model do pracy.
8. Suitcase / neseser, walizka – ale też podobna torba męską lub damska, często podróżna. Spotykana jest też wersja do biura.
9. Pouch / kieszonka / to miękka mała torebeczka na wąskim dłuższym pasku. Czasem użyjemy słowa “saszetka”. Może być zapinana na zamek, z uchwytami lub bez, jak kosmetyczka.
10. Bowling bag / … – to średniej wielkości torebka o zaokrąglonej górze i dwóch uchwytach do ręki. Wzorowana na amerykańskich torbach na kule do kręgli… często w stylu retro.
11. Minaudiere / wieczorowa – bardzo popularna nazwa dla torebki wieczorowej. To ozdobna sztywna torebka – często otwierana na ramce (bigiel) jak portmonetka. Zazwyczaj zdobiona jakimś pokryciem np. perłami, koralikami, czy kryształkami. Jest to torebka mała do noszenia w ręku lub na nadgarstku.
12. Doctor (inaczej “medical bag”) / kuferek – wyglądem przypomina walizkę doktorską. Swobodnie możemy użyć nazwy kuferek. Torba ma szerokie płaskie dno, zaokrąglone boki i otwierana jest na całą szerokość (często są dwie uchylne klapki). Oryginalnie charakterystyczny jest też uchwyt rozdzielny na dwie części – rozchyla się jak złamana ramka.
13. Duffel / duffle – sea bag / kit bag to duża / torba podróżna lub sportowa . Kształt jest raczej wydłużony, szersze dno i wyraźne ściany boczne. Dno może być okrągłe jak w żeglarskim, czy wojskowym worku, bo z pochodzenia to torba marynarska. Wykonana z tkaniny, np. brezentu. Oryginalnie byłaby zaciągana sznurkiem. Obecnie to raczej solidnie wykonana torba miejska, weekendowa, czy nawet elegancka damska torba sportowa.
14. Safari – Torba typu safari to duża turystyczna wersja z wyraźnie zaakcentowanymi kieszeniami zewnętrznymi.
15. Backpack / plecak, ale potocznie również worek ze sznurkami.
Druga podstawowa kategoria powstała ze względu na KSZTAŁT torebki. Znowu okazuje się, że w języku polskim nie mamy takiej różnorodności jak w języku angielskim. Niektóre nazwy jednak przyjmują się – dość popularna wydaje mi się w użyciu nazwa “hobo”:
16. Hobo bag – torba na jednym raczej długim pasku do noszenia na ramieniu. Kształt obły przypominający rogala. Raczej duża lub średnia. Materiał miękki – kształt wtedy wydłuża się w czasie noszenia. Model ma przypominać tobołek, ponieważ określenie “hobo” dotyczyło migrującego pracownik w USA. Osobiście, bardzo lubię ten typ toreb, dlatego znajdziecie wariacje na ich temat w kolekcji Origami City, np. tutaj.
17. Trapeze / trapezowa. Boki tej torby są na tyle szerokie, lub trójkątne, że torba złożona na płasko ma kształt trapezu. Ma dwa uchwyty oraz często dodatkowo długi pasek.
18. Messenger (courier bag) – czyli nasza listonoszka! Długi pasek, raczej do noszenia na ukos, obowiązkowo klapka – oczywiście kojarzona z torbą listonosza, choć współcześnie również z kurierem rowerowym. Orientacja zazwyczaj pozioma, ale tradycyjnie listonoszka po polsku jest pionowa.. lub nawet kwadratowa. W Polsce to średniej wielkości torebka damska, o różnych kształtach, bo powiemy tak również o torbach z zaokrąglonych dołem! Na zachodzie to często torba sportowa rowerowa, którą w Polsce nazwiemy już “messendżerką” (tak przynajmniej jest wśród osób mocno zrowerowanych, do których należę).
19. Baguette / bagietka 🙂 dłuższa średniej wielkości torebka, stosunkowo niewysoka (optycznie wydłużony kształt). Chodzi tu o proporcje – widoczne jest wydłużenie, a kształt ma właściwie dowolny, choć raczej jest prostokątna.
20. Clutch / kopertówka – mała prostokątna, wieczorowa, lub na dzień. Jeśli przypomina kopertę, to po angielsku również używa się nazwy “envelope bag”. Tutaj znajdziecie wiele wariacji na temat kopertówek, bo to bardzo wdzięczny temat!
21. Barrel / torba tuba – cylindryczna, podłużna. często występuje w wersji sportowej i podróżnej. Czy używacie nazwy baryłka?
22. Saddle bag – oryginalnie to torba przysiodłowa, ale obecnie, również torebki do reki i na ramię o półokrągłym wykończeniu dołu i z klapką. Może być również dwustronna, szczególnie jeśli chcemy naśladować oryginalną funkcję.
23. Satchel / teczka – trochę jak staroświecka szkolna teczka, oryginalnie służyła do noszenia książek. Jest wyposażona w klapkę, dwa paski zapinające klapkę, rączkę – mały uchwyt od góry. Dodatkowo pasek długi, regulowany. Wyglądem może przypominać walizkę (ang. briefcase), ale w odróżnieniu od niej jest z miękkiego materiału – oryginalnie skóry.
24. School bag / szkolna teczka, tornister, lub torba, która szkolną teczkę przypomina.
25. Canteen bag – to po prostu okrągła torebka!
26. Halfmoon bag – a to po prostu półokrągła…
Kolejną kategorię tworzą torebki o charakterystycznym wykończeniu np. uszyte są z konkretnego rodzaju MATERIAŁU:
27. Quilted / pikowana – zazwyczaj kształt kopertowy, prostokątny, różnych wielkości. Charakterystyczna jest wyraźna struktura materiału uzyskana dzięki pikowaniu.
28. Carpet bag – z tkaniny o bogatym dywanowym wzorze.
29. String bag / siatka – pleciona ze sznurków torba. W Polsce kojarzona z typową plecioną siatką na zakupy z czasów PRL.
30. Straw tote /pleciona – wyplatana z trawy, sizalu lub wikliny. Jeśli jest to wiklina to użyjemy raczej nazwy basket / koszyk. Oryginalna kenijska nazwa tego typu torby, ale w powszechnym użyciu to Kiondo.
Jeśli rozważamy rodzaje torebek damskich to trzeba wyróżnić też grupę ze względu na konkretne FUNKCJE:
31. Hipbag / belt bag / funnypack – biodrówka / nerka / saszetka – mogę chyba pozostawić bez komentarza. Sama ilość określeń wskazuje na dużą popularność tego modelu.
32. Sailor bag / sailor sack / worek z wyraźnym np. okrągłym dnem (jak tuba) zawiązywany na sznurek, zazwyczaj na jednym pasku.
33. Panniers / sakwy na rower. Co ciekawe, nazwa wywodzi się od staroświeckiej konstrukcji sukni – która przez zastosowanie stelażu była szeroka z wyraźnie uniesionymi bokami.
34. Sling bag / torebko – plecak na jednym pasku (dla ułatwienia dostępu do torby noszonej na plecach). Często w wersji turystyczno – rowerowej
35. Convertible bag – taka torebka, którą można zmienić w plecak, lub w torbę innego rodzaju.
Po prostu, SPOSÓB NOSZENIA:
36. Crossbody / na skos – dotyczy sposobu noszenia na skos od ramienia do przeciwległego biodra. Bardzo popularna kategoria w wyszukiwarkach, dlatego warto zapamiętać.
37. Sholder / na ramię – średnia lub mała torba na jednym pasku na ramię.
38. Wristlet / na nadgarstek – jak kopertówka, tylko że z uchwytem na nadgarstek (słowo to oznacza również bransoletkę).
39. Glove bag – woreczek, mieszek, czy torebeczka zawieszana na nadgarstku.
40. Handbag / do ręki – zawieszana na przedramieniu, czy jak potocznie powiemy – do ręki.
Wyodrębnić można też modele ze względu na SPOSOBY ZAMYKANIA:
41. Foldover / składana – prostokątna torba z zamkiem lub bez – łamana na pewnej wysokości, co daje dwie torebki w jednej, czyli torbę średnią i dużą. Jest to torba na ramię posiadająca zarówno jeden pasek dłuższy (do używania, jeśli jest złożona), oraz dwa mniejsze uchwyty jeśli rozłożona.
42. Flap / torba z klapką.
43. Drawstring / ze sznurkiem – torba zaciągana sznurkiem. Sznurek może być w tunelu lub przechodzić przez kółka/otwory.
44. Frame / z biglem – torba na ramce, czyli z tzw. biglem jak w tradycyjnych portmonetkach, tylko większego rozmiaru.
I na koniec rodzaje torebek damskich do zadań specjalnych, dosłownie kilka:
45. Cameras / Camera bag / mały kuferek – mała walizkowa torba z jednym uchwytem i zamkiem dookoła – nie tylko na aparat fotograficzny! Może być to torba stylizowana na taką techniczną wersję na aparat, ale niekoniecznie o takiej funkcji.
46. Feed bag – torba worek na jednym pasku, często w wersji na lunch. Wyglądem ma przypominać worek z sianem, który przypina się koniom, zatem zazwyczaj chodzi o torebkę o okrągłym dnie.
47. Flight bag – trochę jak torba aktówka, czy teczka biurowa tylko dość obszerna z kilkoma przegrodami.
48. Athletic bag / torba sportowa – duża sportowa z okrągłymi bokami. Torby sportowe też mogą mieć wiele odsłon 🙂
49. Weekend / weekender / torba turystyczna – miękka torba jak sportowa, czy turystyczna z uchwytami i paskiem.
50. Beach bag / torba plażowa – duża torba zazwyczaj ze sztywnego płótna lub materiału, często uchwyty wykonane są z grubego sznura. Niewątpliwie, kilka papierowych modeli Remediumbag z powodzeniem mieści się w tej kategorii.
A to nie wszystko! Mała aktualizacja i 50 pękło – mam dwa modele, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Nie są to nowe rodzaje torebek, bo kto nie zna małej torebeczki na szyje, którą nosiliśmy na wakacjach… albo jeszcze mniejszego modelu, który można było kupić na bazarku pod Gubałówką (i dalej można)? W taką mini torebeczkę, noszoną na szyi można były wrzucić tylko monety i zwinięte banknoty, albo naprawdę małą pamiątkę. Jako dziecko bardzo je lubiłam, a teraz wracają na nowo. Teraz można rozejrzeć się za wegańską torebką( link do wpisu: co to właściwie jest wegańska torebka?) z jakiegoś fajnego alternatywnego do skóry materiału.
Ufff…Bardzo ciekawa jestem waszych uwag, piszcie, jeśli jeszcze coś przyjdzie Wam do głowy, albo jeśli znacie jakieś inne, w szczególności polskie nazwy, których mi tutaj brakuje!
Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers. Znajduje się ona tutaj.
Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!