Pakowanie produktu w sposób przyjazny dla środowiska nie jest wcale trudne. Zarówno opakowanie samego produktu, jak i przygotowanie do wysyłki to często wizytówka firmy, czy marki. Niestety ciągle zdarza się, że w opakowaniu jest to sporo plastiku (naukowcy przewidują że jego ilość jeszcze wzrośnie), albo, co gorsza surowce są mieszane, np. papier klejony z folią (pudełeczko z okienkiem!). Nie wiem czy jest to nieświadomość producentów opakowań, czy też chęć zrobienia wrażenia na kliencie fajnym opakowaniem… Jedno jest pewne – obecnie coraz więcej z nas oczekuje opakowań ekologicznych, chętnie “zero” lub przynajmniej “less waste”, a pamiętajmy, że to my jako konsumenci decydujemy o trendach na rynku. Pokażę tutaj, że ekologiczne pakowanie to przede wszystkim dobre chęci.
sposoby na ekologiczne opakowanie paczek i przesyłek
Jak już wspomniałam pakowanie produktów jest bardzo ważnym elementem w planie każdej marki. Jeśli firma chce działać odpowiedzialnie trzeba zająć się tym elementem tak samo jak i produkcją i wyborem materiałów podstawowych. Moda odpowiedzialna to cały proces, który od początku trzeba przemyśleć i zadbać o każdy element. Poszukiwania odpowiedniej torebki, papieru, pudełka, dodanie logo. Żeby wybrać odpowiednie materiały musimy zwrócić uwagę na ich właściwości.
Opakowanie, a przyzwyczajenia
Wiele osób, w szczególności, tych prowadzących firmy i wysyłających paczki obawia się, że papier jako wierzchnie opakowanie nie sprawdzi się. Wiadomo, że papier nie jest odporny na długotrwałe działanie wody.. ale przypomnijcie sobie, czy dostaliście kiedyś mokrą paczkę? Firmy kurierskie nie mogą sobie teraz pozwolić na taką niedbałość, bo konkurencja nie śpi, a afery o jakich słyszeliśmy, to raczej przypadki odosobnione.. dlatego porządny papier pakowy, czy tektura trzywarstwowa (dla pewności) powinny wystarczyć. Od kilku lat używam opakowań jedynie papierowych i nigdy nie miałam w związku z tym problemów.
podstawowe materiały do pakowania
Przyjrzyjmy się zatem najczęściej spotykanym materiałom do pakowania i ich alternatywom:
Papier
Papier jest chyba najlepiej dostępnym i znanym ekologicznym opakowaniem. Można użyć go ponownie lub wyrzucić do pojemników na papier. Z makulatury ponownie powstanie papier. W naturze również ulegnie rozkładowi. Ale tu uwaga – ekologiczny będzie ten z logo PEFC, FSC (bardziej rygorystyczny), europejskim Ecolabel, z recyklingu, lub po prostu szary papier, czy tektura (nie wybielane chlorem). Warto też zwrócić uwagę czy produkcja jest CO2 neutralna. Ostrożnie należy podchodzić do wszelkich papierów kolorowych, lakierowanych, czy z innymi powłokami, chyba że posiadają odpowiednie certyfikaty.
Jeśli nie chcemy rezygnować z oryginalnego wyglądu naszego opakowania możemy poszukać papieru z wszelkimi naturalnymi dodatkami, jak trawy, kwiaty, naturalne włókna, a nawet kawa. Ciekawym i na pewno ekologicznym rozwiązaniem są papiery nie z celulozy drzewnej, ale z trawy. Jeszcze mało dostępne, ale można znaleźć arkusze takiego papieru lub torebki, np. dla branży gastronomicznej.
Folia
Jej obecność w opakowaniu tłumaczy tylko bardzo zła pogoda i transport “zewnętrzny” np. wrażliwych na deszcz materiałów na paletach… Taka wysyłka w małych firmach jest w mojej opinii nieuzasadniona. Owszem, można oddać taką folię do recyklingu.. Ale źle zagospodarowana będzie tkwiła na naszej planecie kilkaset lat.. Warto ryzykować? Oczywiście, jeśli już taka folia do nas dotarła, to można użyć powtórnie – odpowiedzialny przedsiębiorca zaznaczy w opisie produktu, że folia pochodzi z drugiej ręki. Jeśli bardzo potrzebujemy takich materiałów, można również poprosić znajomych i osoby obserwujące działania firmy – po prostu lokalnych klientów, o przekazywanie takich materiałów do firmy.
Tekstylia
Materiały tekstylne to bardzo ciekawy i pozwalający na kreatywność pomysł, szczególnie jeśli ten materiał to gotowa torebka, np. na zakupy, lub woreczek/futerał/etui do przechowywania produktu. Minus jest taki, że tego typu opakowanie na pewno podwyższy cenę produktu. Może zatem być to opcja do wyboru.
Metal
Opakowanie metalowe to również ciekawa alternatywa, ponieważ można go używać w zasadzie w nieskończoność. Jest to materiał popularny w recyklingu. Można też wykorzystać zamykane puszki aluminiowe np. po kawie, czy płaskie metalowe pudełka, do wykorzystania w domu.
Szkło
Szkło samo w sobie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, np. papierowym wypełniaczem, ale to zdecydowanie ekologiczna opcja w przypadku produktów sypkich i wrażliwych na wilgoć.
Ekologiczny wypełniacz do paczek
Dla niektórych firm ekologiczne pakowanie może wydawać się trudne z powodu niezbędnych u nich wypełniaczy. Tutaj też mam dość duży wybór, żeby obejść się bez popularnej folii bąbelkowej. Łatwo dostępna jest odpowiednio cięta tektura, która zastępuje folię bąbelkową – należy jej szukać pod hasłem “tektura bąbelkowa”, czy “wypełniacz tekturowy”. Łatwo znajdziemy również wypełniacze na bazie skrobi (rozkładają się, rozpuszczają w wodzie), wełnę drzewną, wiórki papierowe, trawy, nawet siano. Starym sposobem możemy użyć gazety.
Dostępne są również specjalne papiery o niskiej gramaturze sprzedawane w praktycznych rolkach – łatwo się formują, pochodzą z recyclingu i są stosunkowo tanie. Wełna drzewna to z kolei pomysł dla miłośników zwierząt – przecież z tego materiału robione są ściółki – może warto sprawdzić czy klient nie chce takiego właśnie wypełniacza i użyje go ponownie?
Jak zapakować przesyłki w duchu zero waste
Musimy na początku przemyśleć, czy w naszym przypadku w ogóle musimy używać nowego opakowania – jego brak – to by było przecież prawdziwie ekologiczne pakowanie! Papier, najlepiej z recyklingu, lub z drugiej ręki- tektura bez powłok i niefarbowana, ani niewybielana, najlepiej z recyklingu, gazety, papiery i pudełka z drugiej ręki- sznurek naturalny lub taśma papierowa z klejem bez rozpuszczalników. Przekażmy też informację co można zrobić z takim opakowaniem. To czy opakowanie ostatecznie będzie “bezśmieciowe” zależy ostatecznie od naszego klienta, czy obdarowywanego!
Jak zapakować paczkę w stylu less waste
Nie zawsze mamy możliwość zgromadzić do pakowania materiały z drugiej ręki. Ekologiczne pakowanie w stylu “less waste” może być też pierwszym krokiem do bycia “bardziej eko”. W tym przypadku użyjemy materiałów z recyklingu, naturalnych, oraz takich które można użyć ponownie. Jeśli takie materiały kupujemy, to najlepiej jeśli to będzie:
– papier, torebka papierowa lub pudełko tekturowe – powinny mieć przynajmniej oznaczenie FSC, a najlepiej jeśli pochodzą z recyklingu, co w przypadku tektury jest dość powszechne.
– druga warstwa papieru dla ochrony w transporcie- taśma papierowa najlepiej z ekologicznym klejem (bez rozpuszczalników) lub sznurek naturalny. Zapakowaną tak ekologiczną przesyłkę na pewno doceni każdy klient , ale, znowu, nie zapomnijmy wspomnieć o tym w jaki sposób pakujemy i co z opakowaniem zrobić dalej.
Jak robię to u siebie w firmie przeczytasz tutaj.
Ekologiczne pakowanie prezentów
Pakowanie prezentów w nurcie zero waste ograniczone jest właściwie tylko naszą wyobraźnią. Można przyozdobić własnoręcznie tekturowe pudełko odłożone gdzieś w domu, ozdobić słoik, czy aluminiową puszkę. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na to kim jest obdarowywany i czy opakowanie również mu się przyda, bo to jest właśnie sedno zero waste!
Ekologiczne opakowanie to wszelkiego rodzaju papierowe torebki, pudełka i papiery, szczególnie te niefarbowane i niebielone. Tutaj wygląd “nadają” proste rozwiązania. Do opakowania może dodać suszoną roślinę, czy całą roślinna kompozycję. Do ozdabiania możemy wykorzystać jesienne liście, a zimą gałązki iglaków. To szczególnie dobry pomysł na świąteczne opakowanie prezentu. Ważnym elementem jest komunikacja, ponieważ to nasz odbiorca staje się na koniec odpowiedzialny za dalsze losy opakowania. Dobrym pomysłem jest pokazanie jak wykorzystać
Podsumowując, odpowiedzialna firma, to również odpowiedzialne, ekologiczne opakowanie. Zwracajmy na to uwagę jako producenci i jako konsumenci! Podstawowa zasada jest taka, że ekologiczne opakowanie produktu to przede wszystkim mniej zużytego materiału. Następnie zastanówmy się, czy nasze opakowanie nie szkodzi środowisku. Przyjrzyjmy się które materiały podlegają recyklingowi, albo które możemy wykorzystać ponownie (i czy jest to proste!)
Na koniec przygotowałam osobistą listę – najgorsze nieekologiczne opakowania:
- opakowania złożone: koperty papierowe zgrzane z folią
- pudełka z foliowym okienkiem
- folia stretch
- używanie mocnych taśm klejących (trudno je usunąć, żeby wykorzystać potem papier czy tekturę. Do śmieci nie można wrzucać tektury tak oklejonej!)
- nadmierne pakowanie – wiele warstw opakowania, które z dużym prawdopodobieństwem zaraz wyląduje w śmieciach
- foliopaki (co gorsza również obklejone mocną taśmą…)
- folia bąbelkowa
Pozostawiam do przemyślenia i zachęcam do twórczego, lub właśnie minimalistycznego podejścia do sprawy. Pakowanie stanie się wtedy przyjemnością bez wyrzutów.
Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers. Znajduje się ona tutaj.
Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -15%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!