washable kraft paper – papier do szycia

with 2 komentarze
worek papierowy do przechowywania z rolkami washable kraft paper - specjalnego papieru do szycia w różnych kolorach, głównie naturalnych odcieniach ziemi

Pisałam już o lnie – tkaninie, która jest moim podstawowym materiałem, od początku planowania kolekcji, w tym w kolekcji Origami. Z czasem jednak natknęłam się w Internecie na pewien obiecujący materiał…. specjalny papier do szycia, który można szyć, prać i normalnie użytkować, ponieważ jest zaskakująco wytrzymały.

Znajdziecie go pod hasłami washable craft paper lub washable kraft paper

Materiał ten jest bardzo lekki, co sprawia, że nie dodajemy swoim plecom i ramionom zbędnego ciężaru. Do tego jest całkowicie wegański. Wszystko wyglądało cudownie… ale… zawsze jest jakieś ale… otóż papier ten wygląda tak bardzo jak papier, że trudno przekonać kogokolwiek, że torba z takiego materiału będzie naprawdę użyteczna!Przetestowałam swój pierwszy model torby na wszelkie możliwe sposoby – nosiłam po mieście i na wakacjach. Pakowałam na plaże, chodziłam po lesie, w końcu – wyprałam kilka razy w pralce! Tak, ten papier ma przyszłość!

Czy jest to materiał ekologiczny?

Dociekliwi czytelnicy o zacięciu proekologicznym zapytają zapewne, czy jest to zatem materiał naturalny i ekologiczny? Do pewnego stopnia. Skład tego papieru to głównie celuloza, wzmacniana jednak domieszką lateksu syntetycznego (inaczej byłby to faktycznie zwykły papier).Ten, który kupuję ma również certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 (określa bezpieczeństwo ze względu na używanie substancji chemicznych), FSC (odpowiedzialne pozyskiwania surowca z lasów), a przy jego produkcji nie wykorzystuje się składników pochodzenia zwierzęcego. Produkowany jest w Unii Europejskiej z poszanowaniem praw pracowniczych.

Jak widzicie, washable kraft paper ma dużo plusów, ale czy spełnia Wasze oczekiwania, to już kwestia otwarta. Można mieć wątpliwości, czy jest ekologiczny skoro nie jest biodegradowalny.

W obecnych czasach “ekologiczność” materiału nie jest kwestią oczywistą. Na jednej szali mamy bowiem produkcję, na drugiej koniec życia produktu, a gdzieś po środku użytkowanie. Bawełna konwencjonalna jest biodegradowalna, ale nie jest ekologiczna z powodu kosztów środowiskowych produkcji.

Producent tkaniny papierowej, firma Texon wyznaczyła sobie ambitny plan osiągniecia produkcji “zero waste” do 2025 roku. Więcej o ich zrównoważonym podejściu do produkcji (a tworzą też inne materiały) przeczytacie tutaj.

mokra washpapa - papier do szycia i prania tzw. wegańska skóra, z której może powstać torebka wegańska

Inne zalety specjalnego papieru do szycia:

  • można go prać na mokro, sucho (chemicznie), jak i enzymatycznie
  • można na nim drukować, rysować, malować
  • nie kurczy się i nie rozciąga – za to pięknie się starzeje
  • lekki i plastyczny
  • trwały
  • naturalny wygląd
  • bez dodatku szkodliwych substancji

Moje wymagania w ten sposób spełnia, głównie dlatego, że wyobrażam sobie, że w taki produkt łatwo będzie tchnąć drugie życie. Torbę można oczywiście naprawić (z czasem materiał mięknie i jest coraz bardziej wygnieciony) lub zrobić z niej ozdobny torbo-pojemnik na domowe przechowywanie.Produktów do wystroju wnętrz z takiego papieru znajdziecie w sieci najwięcej. Należy szukać pod hasłami washable kraft paper, washpapa (nazwa używana przez polskiego dystrybutora papieru Texon), washable paper, papier do szycia, czy papier do prania.

Odpowiedzialny wybór

Washpapa to jeden z moich wyborów alternatywnych. Naturalne zasoby są bardzo eksploatowane przy przemysłowej uprawie roślin takich jak jak bawełna. W związku z tym, materiały z lokalnych rynków i z naturalnych składników (w przypadku washable kraft paper jest to celuloza), produkowane w odpowiedzialny sposób, wydają się być dobrym sposobem na etyczną produkcję takich przedmiotów jak torby i akcesoria.Moim zdaniem należy dawać szansę takim materiałom, jako produktom przyszłości, które przy odpowiednim podejściu nas wszystkich mają szansę zastąpić skórę, czy konwencjonalną bawełnę.

Jak użytkować ten papier?

Washpapa to przede wszystkim materiał, tak jak inne tekstylia. Jest wytrzymały nawet na duże obciążenia i jak każdy materiał może być uszkodzony przez mocne szarpnięcia – w ten sposób nie różni się od innych materiałów na torby. Jeśli chodzi o wodę, to papier stopniowo nasiąka i mięknie, ale paradoksalnie, sprawia to, że jest jest wtedy bardziej odporny na przedarcie 🙂

Tutaj umieściłam dokładny przepis jak postępować przy praniu, a proste podsumowanie to:

  • można prać, nawet w pralce – zalecam pranie delikatnie, max. 40 stopni i delikatne wirowanie
  • można gnieść – normalne użytkowanie i gniecenie sprawia, że papier staje się bardziej miękki i strukturą przypomina skórę
  • można nosić normalne ciężary – wytrzymałość dobrze wykonanego szwu porównałabym do takich materiałów jak bawełna.

Z czasem wprowadzę tutaj pomysły na dalsze życie toreb i torebek z papieru. Washable kraft paper to również świetny materiał na mniejsze dodatki jak okładki na książki i notatniki, ozdoby, piórniki, pojemniki.


Remediumbag jest marką wegańską – wszystkie torby i akcesoria wykonane są z materiałów naturalnych lub alternatywnych do skóry. Sklep jest na oficjalnej liście Sklepów wolnych od futer w ramach akcji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Jednocześnie Remediumbag znajduje się na międzynarodowej liście dla marek i projektantów – Fur Free Retailers.  Znajduje się ona tutaj.


Przy zapisie na Newsletter, który wysyłam raz w miesiącu, przesyłam aktywny kupon na pierwsze zakupy ze zniżką -20%. Piszę nie tylko o nowościach w sklepie, zapowiedziach kolekcji, ale również o tym, co ciekawego słychać w świecie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!


Sklep tymczasowo zamknięty. Zapraszam wkrótce!
This is default text for notification bar