Odpowiedzialnie
O odpowiedzialności na małą skalę pisałam w jednym ze swoich pierwszych postów, jednak dodać tu muszę kilka punktów, które z czasem udaje mi się wdrażać.
Na to, że marka Remediumbag, ale również inne marki i przedsięwzięcia Pracowni Remedium są odpowiedzialne i etyczne składa się wiele działań i wyborów. Niektóre z nich są dla mnie zupełnie naturalne bo od wielu lat jestem wegetarianką (a obecnie weganizuję...) , inne natomiast przychodzą z czasem, nowym doświadczeniem i wiedzą.
Odpowiedzialność oznacza, że wiem z czego produkuję i przekazuję na ten temat jasną informacje. W małej jak i dużej firmie zainteresowanej ekologią wybór materiałów jest jednym z podstawowych wyzwań. W obecnych czasach zmienia się definicja materiału ekologicznego, bo nie można tak przecież zakwalifikować konwencjonalnej bawełny... ponadto nie tylko certyfikaty świadczą o właściwych wyborach. Ekologiczne stają się materiały produkowane przy wysokich normach środowiskowych, wytrzymałe, gwarantujące długie życie produktu. Dlatego też wszystkiemu trzeba się dokładnie przyglądać i dokonywać wyborów. Odpowiedzialność to również jasna instrukcja co zrobić z danym przedmiotem po okresie użytkowanie i możliwe wsparcie w tym zakresie. Odpowiedzialność to również godne płace - to również dotyczy problemu wyboru materiałów, ale również współpracy z podwykonawcami.
Etycznie
Etycznie i odpowiedzialnie. Nie chcę, żeby były to hasła. To idee które towarzyszyły mi kiedy własną markę zaczęłam tworzyć. Etycznie oznacza, że wszystkie moje produkty są całkowicie wegańskie - nie używam skór, wełny, futer i innych materiałów związanych bezpośrednio i pośrednio z hodowlą zwierząt. Jest to jeden z pierwszych powodów dlaczego w ogóle powstała marka Remediumbag. Od lat szukałam odpowiednich produktów na rynku dla siebie, często szyjąc sama.
Wybieram również lokalnych podwykonawców sprawdzając informację o danej firmie. Czy wdraża i prowadzi politykę odpowiedzialności. Mogą to być bardzo szerokie lub pojedyncze działania: środowiskowe, społeczne, charytatywne. Wszystkie takie działania w małych firmach mają szczególnie dobre przełożenie na sąsiedztwo i region.
Upcycling
I na koniec (choć zakładam, że ten opis będzie ewoluował) upcycling! To wspaniała idea, że można stworzyć pełnowartościowy produkt z innych materiałów (nie klasycznych tekstyliów), czy przedmiotów już nieużytecznych.
Do mojej pracowni wyszukuję materiały ze strychów, zapomnianych kolekcji, po likwidacji zakładów i hurtowni. Do tego nurtu zaliczają się torby z banerów, siatek, czy też numerów startowych, jak w przypadku mojej drugiej marki, Bibnumberbag.